English Russian German

Emme Yaptırılmış Bir Sülük Tekrar Kullanılabilir Mi?

Eskiden nenelerimizin, dedelerimizin yaptığı gibi emmiş kullanılmış sülüğü, külle /tuzla kusturmak veya sağmak (sıkılmak suretiyle kanım çıkartmak) gibi olaylar çok yanlıştır.. Çünkü, bu riskli ve tehlikeli bir olaydır. Zira küle /tuza atılan veya sağılan sülükler rahatsızlanır. Kül sodalı olduğundan tuz ise asit olduğundan dolayı sülük sağlığım kaybeder. Sağma esnasında sülükte hasar oluşur .Bu durum bulaşıcı hastalıklara risk artıran faktördür.

Dünyanın her yerinde tıbbî amaçla kullanılan sülükler, bir daha kullanılmaması için önce 80 derecelik bir alkole atılarak öldürülür/imha edilir. Sülükte şimdiye kadar tek bir bakter Aerononas tespit edilmiştir bu onun doğadan bünyesinde var olan..
Bu kültür sülüğünde dahi mevcut.araştırmacılar henüz neye yaradığının kesin olarak bilmiyorlar fakat bazı tahminlerde araştırmalarım sürdürüyorlar. 1 .kanın hazımlaşmasını mı kolaylaştırıyor? 2.kendi gıda üretimine mi faydası var? 3.başka bakterilerin pan zehiri mi?

Ancak, terapi altında bulunan hastalar için kullanılan sülükler atıİmayarak numaralandırılıp ve en az 5 hafta geçtikten sonra aynı hastaya kullamlabilinir. Bu tip kullanılmış sülükler üç günde bir değiştirilen su içersinde tutulur Böylece sülüğün yeni enzimler kazanması sağlanır.Bu yola başvurulmasımn ana sebebi ise, sülüklerin Amerika gibi yabancı ülkelerde oldukça pahalı olmasındandır.

Hayvan sevenlerin Dikkatine
Bildiğim kadanyla Almanya’da Zaug şirketi kendi sattığı sülükleri kullanımdan sonra ücretsiz olarak geri alıyor ve “emekliler gölüne” salıyor yani sonlarını kendi hallerine bırakıyor.(Önerim,  10 dak. Boyunca 80% alkolde imha edilmeleri daha uygundur.)